Preko 10.000 ležajeva, semeringa, hilzni, kućišta.
U svakom trenutku, na lageru imamo preko 10.000 artikala. Na raspolaganju je široki asortiman brendova različitog cenovnog ranga, od premium brendova, kao što su FAG, INA, HFB…, preko medium (KRW, ZVL, ART, BECO, PTN, Mecaline…) do nešto povoljnijih (MBY, FXTYGQ…).
Kuglični ležajevi
Kuglični ležajevi su najčešće korišćeni. Dizajnirani su za radijalna i aksijalna opterećenja pri velikim brzinama rotacije, a pri relativno malom opterećenju. Kotrljano telo je kuglica, koja u tački dodiruje spoljašnji i unutrašnji prečnik, gde deluje opterećenje. Dostupni su kao jednoredni, dvoredni, samoudesivi, sa kosim dodirom i ležajevi za specijalne namene. Imaju široku primenu u industrijama kao što su energetika, rudarstvo, metalurgija, hemijska, prehrambena, drvna i duvanska.
Cilindrično-valjkasti ležajevi
Cilindrično-valjkasti ležajevi su dizajnirani za velika radijalna opterećenja. Kotrljano telo je valjak, što omogućava kontakt linijom između kuglice i unutrašnjeg i spoljašnjeg prstena, omogućavajući prenos većeg opterećenja od kugličnih ležajeva. Zbog svoje robusnosti, ovi ležajevi su idealni za tešku industriju, uključujući energetiku, rudarstvo, metalurgiju i tešku hemijsku industriju. Takođe, njihova sposobnost da izdrže visoke temperature i vibracije čini ih pogodnim za zahtevne aplikacije.
Konusno-valjkasti ležajevi
Konusno-valjkasti ležajevi su dizajnirani za kombinovana opterećenja – radijalna, aksijalna i kombinovana. Specijalne serije ove grupe ležajeva imaju veliki ugao naleganja, što omogućava podnošenje većih aksijalnih opterećenja u odnosu na standardne izvedbe. Imaju široku primenu u automobilskoj i teškoj industriji, uključujući energetiku, rudarstvo, metalurgiju i tešku hemijsku industriju. Rastavljivi su, omogućavajući odvojenu ugradnju spoljašnjeg i unutrašnjeg prstena.
Sferno-valjkasti ležajevi
Sferno-valjkasti ležajevi, poznati i kao buričasti ili bačvasti ležajevi, dizajnirani su za najteža radijalna opterećenja i izravnanje grešaka kod saosnosti. Ovi ležajevi se često koriste na najodgovornijim mestima u velikim mašinskim sklopovima. Imaju široku primenu u teškoj industriji, posebno u energetici, rudarstvu, metalurgiji i teškoj hemijskoj industriji. Njihova izdržljivost i sposobnost da izdrže visoke temperature čine ih idealnim za najzahtevnije primene.
Igličasti ležajevi
Igličasti ležajevi su specijalno dizajnirani za radijalna opterećenja. Kotrljajna tela su iglice, što omogućava ležajevima da trpe velika opterećenja i podnose veliki broj obrtaja. Ovi ležajevi imaju široku primenu u svim industrijama, uključujući energetiku, rudarstvo, metalurgiju, hemijsku, prehrambenu, drvnu i duvansku industriju. Imaju visok kapacitet nosivosti, što ih čini izuzetno efikasnim za specifične primene u kojima je prostor ograničen.
Aksijalni ležajevi
Aksijalni ležajevi su dizajnirani da trpe isključivo aksijalna opterećenja. Mogu biti kuglični ili valjkasti, jednoredni ili dvoredni, sa ravnim ili kosim dodirom. Imaju široku primenu u industrijama kao što su energetika, rudarstvo, metalurgija, automobilska, hemijska i prehrambena industrija. Aksijalni ležajevi su ključni za primene gde je potrebno preneti velike aksijalne sile uz minimalno trenje, što ih čini idealnim za različite inženjerske i mehaničke aplikacije.
Super precizni ležajevi
Super precizni ležajevi su kuglični ležajevi sa kosim dodirom, dizajnirani da izdrže kombinovana opterećenja. Mogu se ugrađivati samostalno ili u nizu po dva, tri ili četiri. Karakteriše ih visoka klasa tačnosti (P3, P4) i veliki broj obrtaja. Najviše se koriste za CNC alatne mašine kao što su strugovi, glodalice i bušilice. Zbog svoje preciznosti i visoke brzine, ovi ležajevi su idealni za primene gde su tačnost i brzina ključni faktori.
Zglobni ležajevi
Zglobni ležajevi spadaju u klizne ležajeve koji se sastoje iz jednog spoljašnjeg i jednog unutrašnjeg prstena sa kuglasto zaobljenim površinama. Oni omogućavaju zaokretanje elemenata pri radu mašine i poništavaju greške položaja nastale pri izradi i montaži. Zglobni ležajevi su pogodni za mehaničke sisteme gde je potrebna fleksibilnost i sposobnost prilagođavanja različitim radnim uslovima, posebno u teškoj industriji.
Kućišta ležajeva
Kućišta ležajeva mogu biti jednodelna i dvodelna, dizajnirana da trpe velika opterećenja, temperature i vibracije. Najviše se koriste u teškoj industriji, uključujući energetiku, rudarstvo i metalurgiju. Kućišta obezbeđuju zaštitu ležajeva i omogućavaju njihovu stabilnu ugradnju, produžavajući radni vek ležajeva i povećavajući efikasnost mašinskih sistema.
Ležajne jedinice
Ležajne jedinice su kompleti ležajeva i odgovarajućih kućišta, prvenstveno korišćeni za jednostavna uležištenja. Imaju široku primenu u poljoprivrednim i građevinskim mašinama, aparatima, procesnoj industriji, kao i dodatnoj opremi za mašine za utovar, istovar i kopanje. Ove jedinice obezbeđuju lakoću ugradnje i održavanja, čineći ih idealnim za različite industrijske aplikacije.
Hilzne
Konusne čaure (hilzne) za montažu i demontažu koriste se za pričvršćivanje i skidanje ležajeva sa konusnim otvorom sa cilindrične osovine. Najviše se koriste u teškoj industriji kao što su energetika, rudarstvo i metalurgija. Hilzne omogućavaju brzu i sigurnu instalaciju ležajeva, čime se smanjuje vreme zastoja i povećava efikasnost industrijskih procesa.
Specijalni ležajevi za auto industriju
Specijalni ležajevi za auto industriju uključuju različite tipove ležajeva, kao što su kuglični, valjkasti i kombinovani, koji su namenski pravljeni za automobilsku industriju. Ovi ležajevi su dizajnirani da izdrže specifična opterećenja i uslove rada u automobilskim aplikacijama, pružajući pouzdanost i dugotrajnost.
Linearna tehnologija
Linearne jedinice služe za precizno translatorno kretanje elemenata CNC mašina, robota i postrojenja za pakovanje. Razlikuju se prema veličini i opterećenju, omogućavajući precizno pozicioniranje i glatko kretanje u različitim industrijskim aplikacijama. Linearna tehnologija je ključna za automatizaciju i povećanje produktivnosti u modernim proizvodnim procesima.
Masti za podmazivanje
Podmazivanje i održavanje su veoma važni za duži radni vek ležajeva. Pored ležajeva, masti za podmazivanje služe i za podmazivanje drugih elemenata mašina. Razlikuju se prema sastavu, nameni, radnoj temperaturi, broju obrtaja i opterećenju. Korišćenje odgovarajućih maziva povećava efikasnost i pouzdanost mašinskih sistema, smanjujući habanje i produžavajući radni vek komponenti.
Uređaji za automatsko podmazivanje
Inovativni uređaji za automatsko podmazivanje ležajeva kontrolišu podmazivanje pomoću PLC-a, omogućavajući definisanje količine maziva i vremenskih intervala. Razlikuju se prema broju pumpi u uređaju i broju izlaza za podmazivanje. Ovi uređaji smanjuju potrebu za ručnim podmazivanjem, povećavajući efikasnost i pouzdanost mašinskih sistema.
Uređaji i alati za
montažu i demontažu kotrljajnih ležajeva
Metode montaže i demontaže kotrljajnih ležaja dele se na termičke i mehaničke. Termička metoda uključuje zagrevanje ležaja korišćenjem uređaja za induktivno zagrevanje, dok mehanička metoda koristi prese, hidraulične navrtke, ključeve i montažne čaure. Različite vrste izvlakača, mehanički i hidraulični, koriste se za demontažu ležaja sa vratila i iz kućišta.
Vibrodijagnostički
uređaji
Industrija 4.0 donosi digitalnu revoluciju i povezivanje komponenti i sistema, povećavajući efikasnost mašina i opreme. Novi sistemi i komponente se ugrađuju u mašine za prediktivno održavanje, omogućavajući rano otkrivanje oštećenja i predikciju trenutka otkaza. Optime, ProLink, SmartCheck, GreaseCheck i Premesy su rešenja za praćenje stanja mašina pomoću vibracija i drugih parametara.
Semerinzi
Semerinzi se koriste za zaštitu vratila i ležajeva od ulaska prljavštine i stranih materija kao i sprečavanje isticanja ulja ili masti. Ključni su za održavanje čistoće i funkcionalnosti mašinskih sistema, produžavajući njihov radni vek i smanjujući potrebu za održavanjem. Semerinzi su dostupni u različitim veličinama i materijalima, prilagođeni specifičnim industrijskim zahtevima.
Lanci i lančanici
Lanci se dele na lance za prenos snage i transportne lance. Lanci za prenos snage mogu biti jednoredni i višeredni, koriste se za prenos snage između osovina zajedno sa odgovarajućim lančanicima. Transportni lanci služe za transport komadne i rasute robe. Lančanici su dizajnirani da rade u kombinaciji sa lancima, omogućavajući efikasan prenos snage i materijala.
Kaiševi i remenice
Osnovna funkcija remena (kaiša) je prenos snage ili obrtnog momenta sa jednog na drugo vratilo preko remenica. Postoje tri osnovne grupe remenja: pljosnato, klinasto i zupčasto. Kaiševi pri radu mogu da proklizaju, služeći kao osigurači u slučaju preopterećenja. Remenice su dizajnirane da rade u kombinaciji sa kaiševima, omogućavajući efikasan prenos snage u mašinskim sistemima.
Transportne trake
Transportna traka je ključni deo transportnog sistema, sastoji se od dva bubnja i trake koja može biti plastična ili gumena. Koristi se za prevoz materijala iz jednog procesa u drugi, vodoravno, koso ili uspravno. Industrije koje ih koriste uključuju automobilsku, elektronsku, poljoprivrednu, prehrambenu, farmaceutsku i mnoge druge. Transportne trake omogućavaju efikasan i neprekidan tok materijala u proizvodnim procesima.
Vijčana roba
Vijčana roba podrazumeva mašinske elemente za ostvarivanje razdvojivih veza navojnim spojem, uključujući zavrtnje, navrtke, podloške, čivije i rascepke. Podela je prema vrsti navoja (metrički i colovni), obliku glave (šestougaoni, kvadratni, upušteni, okrugli) i nameni (vijci za metal, lim i drvo). Ovi elementi su ključni za sigurno i stabilno povezivanje mašinskih delova u raznim industrijskim aplikacijama.